Autor Wątek: Młode króliczki  (Przeczytany 301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
  • Reputacja: 1
Młode króliczki
« dnia: 23 Maj 2017, 11:07:01 »
Od jakiegoś czasu mam problem z małymi królikami gdy je odsadzę od samicy po jakimś czasie dostają biegunkę siedzą w koncie i tak jak by piszczały u weta jak byłem zrobił sekcje i tak jak by jelita ,wszystko napuchnięte  sam do końca nie wiedział co to jest , kokcydiozę wykluczył po podaniu lekarstwa przechodziło i już później wszystko było ok .Może spotkał się ktoś z czymś takim ? 
Obecnie mam 25 szt młodych i już zauważyłem u jednego te objawy ,króliki karmie zbożem(wymieszany granulat - firma farmer , jęczmień ,owies ,pszenica ) trawa i siano czasami dostają gałązki wierzby i brzozy.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
  • Reputacja: 8
Odp: Młode króliczki
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Maj 2017, 11:47:21 »
W jakim wieku odsadzasz króliki ? W jakim wieku je szczepisz jeśli wogóle ? Ta trawa w jak dużych ilościach ?

Offline arek9025

• Bywalec
  • **
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj 2017, 12:34:38 »
A wiesz jakie lekarstwo podał?

Ja kiedyś kupiłem worek granulatu którego króliki nie chciały jeść jadł go tylko stary samiec ale i jemu odstawiłem bo było kiepsko z kupkami. Jakiś lewy worek się musiał trafić. Może źle przechowywany.
A właśnie może zborza ci podplesniały jak przechowujesz?

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj 2017, 13:51:48 »
A więc odsadzam 6-8 tydz zależny ile jest królików czy się mieszczą z samicą ale staram się do 8 tygodnia i tym razem zrobiłem tak ze samica od młodych , szczepić w ogóle nie szczepie jeśli chodzi o trawę to są to małe ilości tak żeby zjadły
Co do granulatu to jedzą wszystkie najpierw granulat wybierają potem zboże,  a zborze przechowywane tak jak w gospodarstwie ja przywrze tylko 2 worki i wsypuje do beczki plastikowej.
Jeśli chodzi o lekarstwo to dziś byłem po nie i pytałem to nie chciał powiedzieć mówił tylko ze to jakaś mieszanka chemiczna, ma mi zamówić o podobnym działaniu lek który będę mógł przechowywać w domu w razie czego   

Offline pysia1996

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maj 2017, 14:51:00 »
Czy ma może okrągły i twardy brzuszek?

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj 2017, 15:03:48 »
teraz jeszcze nie na początku w miarę się porusza ale to już widać po królikach tak po 2 dniach przeważnie już w koncie siedzą nic nie jedzą i maja takie brzuszki

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
  • Reputacja: 8
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj 2017, 18:18:24 »
Odsadzaj króliki później w wieku min. 8 tygodni. Jest to ewidentnie sprawa związana ze stresem czyli np. kokcydioza bo jak napisałeś króliki chorują po odsadzeniu.

Offline eliza

• Aktywny hodowca
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj 2017, 18:45:35 »
na same wzdęcia to pomaga BOBOTIC,to są kropelki dla niemowląt.Trzeba dać 2- 3 krople króliczkowi do pysia. to jest bez recepty i kosztuje malutko,chyba z 5 zł.

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj 2017, 19:27:26 »
ok zobaczymy jak będzie z następnymi mam teraz młode przy samicy to potrzymam do 8 tygodni

Offline arek9025

• Bywalec
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maj 2017, 20:43:19 »
Potrzymaj 10 tyg wtedy sprawdzisz bo będzie większa różnica czasu

Offline pysia1996

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj 2017, 19:00:38 »
Ja jak moje mają zaparcia, to robię lewatywę i daję im coś "mokrego" do jedzenia.
Na wzdęcia espumisan dla niemowląt.

Offline eliza

• Aktywny hodowca
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Maj 2017, 21:41:46 »
możesz dać do badania bobki ,mnie lekarz mówił,że jest tak,że jak samica ma w sobie kokcydy ,to potem małe mogą chorować, bo samica jest nosicielem.jeden królik przenosi na drugiego  te małe potwory, i  zabijają właśnie maluchy. jak w badaniu wyjdzie ,że kokcydy są w kale dorosłych królików,to wtedy trzeba ich przeleczyć jakimś antybiotykiem. no i dodawaj do wody jakiś acidomid albo ocet jabłkowy

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Maj 2017, 22:08:06 »
pomyśle o tym badaniu właśnie tak myślałem czy samica w sobie coś niema bo zawsze od niej chorują 3 tyg temu odsadzałem od samicy kalifornijskiej i narazie jest ok ,dziś niestety jeden padł ten co był od początku chory reszta jest ok mają apetyt

Offline eliza

• Aktywny hodowca
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Maj 2017, 09:45:31 »
to pomyśl,bo jajeczka tych bakterii znajdują się w kale i możesz poprzenosić na inne króliki np przy sprzątaniu klatek.u mnie koszt takiego badania to 50 zł próbka większa zbiorcza,a 25 zł jak chcesz od pojedynczego królika,

Offline Błażej00

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Maj 2017, 11:31:44 »
to jak bym zawoził na te badania to od każdego królika osobno pakować czy wszystko razem i ile tego