Autor Wątek: mały albinos  (Przeczytany 151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michał26

• Wtajemniczony
  • *
  • Reputacja: 0
mały albinos
« dnia: 25 Kwiecień 2017, 18:31:03 »
Witam, miesiąc temu miałem niemiły incydent w moim stadku królików, a mianowicie samczyk przeszedł do samiczek i zaczął działać :-\. Szczęście w nieszczęściu tylko jedna była kotna, i urodziła pięć króliczków, niestety samiczka i samiec mają jednego ojca inne matki. Króliki które się urodziły rosną odrobinę wolno ale to nie jest dla mnie dziwne bo rodzice jeszcze byli mali, a właśnie to że jeden maluch urodził się biały a po krótkim czasie okazało się że to jest albinos. ???

I teraz mam pytanie czy często się zdarza że rodzi się albinos po królikach mieszańcach, nie miałem jeszcze takiego królika wcześniej, przynajmniej pięć pokoleń do Tyłu nie miał przodka albinosa dalej to nie wiem, ponieważ nie wiem po jakich królikach były te co kupiłem, raczej myśle że to jest przypadkowa wada niż by odziedziczył to po przodkach, co o tym myślicie, komuś z was też się zdarzył taki przypadek?

Offline Jerzy

• Stały bywalec
  • Reputacja: 18
Odp: mały albinos
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwiecień 2017, 20:23:16 »
Witam. Albinos na mięso nie jest wadą, a raczej zaletą. Na skupach przyjmują białe króliki po wyższej cenie. To jest tylko brak barwnika melaniny. Albinotyczne rasy: Nowozelandzki biały, Termondzki biały(miałem-super rasa), Popielniański, a nawet Kalifornijski, tylko tam są trochę inne geny, dlatego ma czarne uszy itd.
To nie jest przypadek, tylko faktycznie odziedziczył albinizm po przodkach, którzy mieli te geny w formie heterozygotycznej. Z niczego nic się nie bierze. Przy okazji chowu w pokrewieństwie, który zastosowałeś wyszło szydło z worka. Są inne dwie wady. 1. Miot po krewniaczym kryciu nadaje się do garnka - nie do rozrodu. 2. Rodzice przedwcześnie kopulujący mogą nie urosnąć do pełnej wagi. Też do garnka. 3. Zatkaj dziurę w klatce, żeby się nie powtórzyło.

Offline michał26

• Wtajemniczony
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Kwiecień 2017, 20:50:46 »
dziura zatkana, tak jak pisałeś króliki pójdą do garnka tu nie ma wątpliwości, ale co do przodka albinosa to mam wątpliwości, albinizm jest chorobą i z tego co czytałem to u gryzoni i królików to jest nawet częste i nie zależy tylko od gatunku, sam napisałeś nic z niczego się nie bierze czyli i pierwsze albinosy kiedyś dawno się pojawiły a dopiero człowiek dzięki selekcji stworzył poszczególne rasy które wymieniłeś, chociaż może i miał wcześniej takiego przodka,  tego nie wiem więc nie chcę się spierać.

Offline Haldex

• Stały bywalec
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwiecień 2017, 07:00:32 »
Nie ma co się zastanawiać, musi pójść do gara bo to na rozród się nie nadaje.
...Hodowla królików moją pasją...

Offline Nika

• Bywalec
  • **
  • Reputacja: 10
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwiecień 2017, 16:40:17 »
Dołączę się z ciekawości. Dlaczego taki albinos nie nadaje się do dalszego chowu? :)
Hoduje Barany Francuskie oraz Zajęczaki jednak czas pokaże co dalej się rozwinie :)

Offline Jerzy

• Stały bywalec
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwiecień 2017, 19:52:08 »
1. Chów w pokrewieństwie, chów wsobny, inbred, inzucht. Proszę poszukać w necie.
"Tata to miał fajnie, ożenił się z mamą, a ja biedny muszę szukać obcej dziewczyny" - jaki jest sens biologiczny tego żartu? Dlaczego istnieje tabu w postaci zakazu małżeństw w pokrewieństwie? Lepiej dla królika ( i nie tylko), gdy większość jego cech jest w stanie heterozygotycznym.
http://forum.hodowla-krolikow.pl/index.php?topic=8427.msg72821#msg72821
Gdybyś dalej prowadził takie krzyżowanie w pokrewieństwie, ujawnią się geny letalne. Młode będą zdychały po urodzeniu, albo w łonie matki, ujawni się charłactwo, wady budowy i fizjologii. Mała liczba młodych w miocie.
Gdybyś chciał utrwalić pewne cechy, to owszem chów wsobny jest przydatny, ale nie przypadkowy jak w tym przykładzie.
 Dzika Afryka, nie albinos jest trefny, tylko cały  miot.
2.http://www.aseret30.republika.pl/co_to_jest_albinizm.htm