Autor Wątek: Granulat - czy warto stosować ?  (Przeczytany 119 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
  • Reputacja: 8
Granulat - czy warto stosować ?
« dnia: 14 Listopad 2017, 16:35:56 »
Witam. Obecnie hoduje króliki ras średnich i nie jestem zadowolony z ich przyrostów. Są żywione sianem, jęczmieniem i wodą do oporu. Dodatkowo dostają co kilka dni marchew i suchy chleb. Przy takiej diecie wolno rosną i mają trudność żeby dobić do wagi rodziców. Czy wprowadzić do diety granulat czy też jakieś minerały, witaminy ?

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Granulat - czy warto stosować ?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopad 2017, 19:33:04 »
Witam. O jakich przyrostach rozmawiamy? Ważysz młode regularnie?
Siano łąkowe i jęczmień to brzmi dość ubogo. Zawsze zastanawiało mnie skąd pomysł na karmienie królików suchym chlebem, lepiej przejść się do lasu i i przynieść parę gałązek brzozy, leszczyny czy choćby młodych pędów sosny.
Jak chcesz poprawić przyrosty to warto zaopatrzyć się w siano ale z lucerki,  trawa to żaden rarytas dla królika.
Kolejna sprawa zboże, sam jęczmień to też mało. Dobrze to uzupełnić choćby odrobiną czarnego słonecznika. Ostatnim moim wynalzkiem jest makuch lniany. Trzeba trochę dołożyć ale to i tak daje koszt na poziomie 70 gr za kilogram mieszanki do której króliki dostają siano głównie z lucerki i wyki z owsem, łąkowego mam mało głównie przez dziurę w dachu... co kosztowało życie trochę królików ale to mój błąd. Niestety trzeba liczyć się z tym że upadków będzie więcej niż na granulacie.

Miałem młode postawić na wagę pod koniec tygodnia, ale zrobię to jutro. Ostatnio ważone w poprzedni wtorek 3 sztuki 2 samczyki 1.9 kg samiczka 2.1 kg.  Z róznych miotów, będzie można oszacować ile dziennie rosną.
Szczerze powiedziawszy to nie widzę ekonomicznego uzasadnienia dla karmienia granulatem, w cenie 35-40 zł za 25 kg to kiepski biznes. Jeżeli chcesz mieszać ze zbożem to coś pewnie poprawisz ale da się taniej.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Listopad 2017, 19:52:53 »
Nie ważę młodych, widać że nie rosną odpowiednio. Pomysł na karmienie królików suchym chlebem u mnie dlatego, że go lubią a zawsze się znajdzie. Siano wyłącznie z lucerny ciężko dostać i dużo kosztuje. Planuje na wiosnę samemu obsiać kawałek pola lucerną, przyda się. Słonecznik też kiedyś dodawałem do mieszanki i nie widziałem zmiany. Mnie też nie przekonuje cena granulatu ok 140-180zł za 100kg, ale chciałbym mieć porządne króliki.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Listopad 2017, 20:48:19 »
Sam słonecznik to oczywiście mało, dużo go podać nie można bo jest tłusty, ale jest w nim sporo białka. Białko to w zasadzie słowo klucz, bez niego królik nie będzie rósł optymalnie.
Jeżeli koniecznie chcesz unikać gotowej paszy to niestety ale trzeba dołożyć produktów które mają dużo białka. Zasianie lucerki to pierwszy dobry krok.
Mogę jedynie podsunąć kilka pomysłów. Najlepszym dodatkiem byłaby śruta sojowa z uwagi na skład  to prwadziwa bomba ale podawanie może być problematyczne, jest sypka więc moczyć ewentualnie podawać z ziemniakami.
Kolejne mogą być makuchy z rzepaku lub lnu, może być problem z dostępnością trzeba znaleźć kogo kto tłoczy olej.
Są jeszcze groch, łubin, bobik ale najlepeij je moczyć i gotować bo można króliki napompować.
Niestety pasze wysokołbiakwe są dość drogie i raz że mogą powodować problemy a dwa trzeba obchodzić się z nimi gospodarnie.
Fermowych 40 gram raczej nie da osiągnąć bez ważenia każdej porcji i choćby próby zbilansowania dawki.
Jak chcesz się bawisz w to to trzeba czytać, są ciekawe opracowania w necie skąd można co nieco pomysłów zaczerpnąć. Jednak ostrzegam że im więcej człowiek próbuje się dowiedzieć tym więcej kolejnych pytań i wątpliwości się pojawia.

Jak cenisz czas to leć po worek paszy :D jak chcesz tanio "utuczyć" króliki to uzbrój się w cierpliwość.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2017, 12:47:43 »
Taki zwykły granulat od weterynarza zawiera ROBENIDYNĘ, a ona zmniejsza mleczność samicy. Jak wiadomo mleko jest bardzo ważne dla małych królików. Kiedy zatem zacząć podawać granulat ? Po wyjściu młodych z gniazda czy około 6 tygodnia, gdy młode nie pobierają już dużych ilości mleka od samicy ?

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopad 2017, 13:43:41 »
Przypadkiem to nie powinno być wycofane ze sprzedaży na terenie EU? Jeżeli faktycznie zawiera ten robenidynę to najlepiej podawać to oseskom po 6 tygodniu kiedy samica nie karmi. Kotnym samicom też nie należy tego podawać bo może powodować problemy z płodem, ale tu warto coś jeszcze doczytać.

Jak rozumiem już kupiłeś ten granulat? 

Wracając do poprzedniego wątku, pisałem że zważę króliki i tak też w środę uczyniłem.
1 samiec 2.,12 kg ważony 8 dni wcześniej około 1,9kg
2 samiec 2,18 kg ważony 8 dni wcześniej około 1,9 kg
Samiczka 2.3 kg kg ważona osiem dni wcześniej około 2,1 kg
Tym razem zapisałem dokładnie wyniki więc procedurę powtórzę w następną środę aby uzyskać dokładniejszy wynik. Jednak tak jak podejrzewałem około 20-25 dkg na tydzień co daje przyrosty na poziomie 0,8 - 1 kg na misiąc co jest chyba niezłym wynikiem. Choć miałem lepsze króliki z poprzednich miotów, w wieku 3,5 miesąca miały już od 2,6 do 2,8 kg, te mi chorowały. Młode są z 10 sierpnia krzyżówka ras średnixh.
Wrzuciłem też na wagę oseski z 17 października, 29 dniowe maluchy ważyły w przedziale od 42-60 dkg.

Raczej niie odbiega to znacząco od przyrostów na granulacie. Myślę że gdyby udało się zdobyć kiedyś peleciarkę to bym jeszcze poprawił wyniki. Jednak zakup kompletnie nie opłacalny dla królików a nikt z sąsiadów nie ma. Pewnie nawet siano bym przerobił na pellet.

Chętnie natomiast bym się diwedział jak inni uzupełniają białko w paszach gospodarskich i w jakiej formie je podają.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Listopad 2017, 19:30:11 »
Jeszcze nie kupiłem granulatu. Rozważam co zrobić, aby poprawić przyrosty. Te przyrosty o których piszesz u mnie nie były niczym nadzwyczajnym, gdy hodowałem mieszańce. Jednak mieszańcy nikt nie szanuje i każdy chce za pół darmo kupić. Teraz chce ograniczyć hodowle do jednej rasy, a dokładniej do królików burgundzkich. One najlepiej mi się chowają. Na wiosnę chce obsiać kawałek pola lucerną, a na tą chwilę dodawać odrobinę granulatu.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Listopad 2017, 20:28:53 »
Jakie przyrosty obecnie masz? Zacznij ważyć króliki, to nie zajmuje dużo czasu.. Nie bardzo wiem czego oczekujesz.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Listopad 2017, 20:41:01 »
Oczekuje tego, że króliki dobiją do wagi rodziców.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Listopad 2017, 20:50:06 »
W jakim wieku? Mało konkretnych informacji.

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Listopad 2017, 20:53:45 »
W wieku dorosłym.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Listopad 2017, 21:05:45 »
W jakim wieku są Twoje króliiki i ile ważą?

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Listopad 2017, 22:06:28 »
Znam wzorce wagowe i nie potrzebuje pomocy w tym zakresie. Chce wiedzieć jak karmić króliki, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał wzrostowy.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Listopad 2017, 08:02:04 »
Znam wzorce wagowe i nie potrzebuje pomocy w tym zakresie. Chce wiedzieć jak karmić króliki, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał wzrostowy

Kto pyta o wzorce? W ten sposób to się nigdy nie dogadamy. Jak chcesz "wykorzystać potencjał wzrostowy" to proszę bardzo:
https://artelis.pl/artykuly/16376/Zywienie-krolikow
http://www.izoo.krakow.pl/czasopisma/wiadzoot/2011/2/art05_WZ_2011_2.pdf
http://www.izoo.krakow.pl/czasopisma/monografie/2016_monografia_kroliki_rzepak.pdf
https://www.google.pl/search?client=ubuntu&channel=fs&q=wuffda+rabbit&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=q9kPWr-iGeSP8QfBzpnoBQ

Czytaj, szukaj i ucz się, inaczej się da jak nie chcesz podawać granulatu. Na forum nikt Ci nie pomoże, skoro sam nie wiesz czego chcesz.

Polecam

Offline Królikarz95

• Super Hodowca
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Listopad 2017, 08:36:23 »
Gołym okiem widać, że nie jest tak jak powinno i chce to zmienić. Nie potrzeba ważyć królików, aby to stwierdzić. Ja wiem czego chce i od początku to zaznaczam. Chce uzyskać informacje od innych jak żywią króliki, aby prawidłowo się rozwijały.