Autor Wątek: Pomór RHDV oraz nowy RHDV2  (Przeczytany 49 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline john71

• Wtajemniczony
  • *
  • Reputacja: 0
Pomór RHDV oraz nowy RHDV2
« dnia: 11 Listopad 2017, 21:36:58 »
Hoduje króliki od ponad 20 lat zawsze szczepie  przeciwko myksomatozie i wirusowej krwotocznej chorobie królików (pomorowi królików) szczepionkom PESTORIN MORMYX.wt tym roku padło mi kilkanaście sztuk szczepionych i młodych w wieku  6 tygodni  nie wiem czy to skutek nieskuteczności szczepionki czy możne to nowy rodzaj pomoru  RHDV2.objawy podobne jak przy pomorze tylko szybciej postępujące .napiszcie o swoich doświadczeniach,skuteczności tej szczepionki.

Offline Dalhi

• Wtajemniczony
  • *
Odp: Pomór RHDV oraz nowy RHDV2
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Listopad 2017, 10:05:59 »
To raczej nowy szczep pomoru, tak młode sztuki nie powinny padać ofiarą choroby, RHDV2 za to nie oszczędza nawet osesków.
Pozostaje czekać aż wirus dotrze do naszych południowych sąsiadów i zaczną produkować nowe szczepionki.
Co do skuteczności szczepionek to problemów nie było do tej pory, ale nie mam długiego doświadczenia bo miałem kilkuletnią przerwę w hodowli. Z rozmów z innymi których dotknął któryś z wirusów w hodowli i twierdzili że szczepili to okazywało się że owszem szczepionki były, ale nie u wszystkich sztuk, rzadko w terminie i robili wielkie oczy na temat tego że szczepionkę należy w zasadzie natychmiast zużyć, tak dla pewności.

Dodam w ostatnim czasie słuszałem o przypadku pomoru w okolicy. Jednak hodowca nie stosował profilaktyki i ciężko stwierdzić czy był to nowy typ wirusa pomoru. Województwo lubelskie, okolice chełma.
« Ostatnia zmiana: 12 Listopad 2017, 10:21:43 wysłana przez Dalhi »

Offline john71

• Wtajemniczony
  • *
Odp: Pomór RHDV oraz nowy RHDV2
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Listopad 2017, 23:25:10 »
Przeciw pomorowi – RHD i RHDV2.  Jedną z takich szczepionek jest francuski Filavac KC + V oraz hiszpański Cunipravac RHD-2.Czy te szczepionki są dostępne w  Polsce i czy maja dopuszczenie. ZNALAZŁEM CIEKAWY ARTYKUŁ http://www.przychodniakarat.pl/artykul/faq-na-temat-rhdv2-u-krolikow/